StarPro 430 SE

Starpro 430 SC jest środkiem grzybobójczym w formie płynu do sporządzania emulsji wodnej o działaniu układowym, przeznaczonym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie pszenicy ozimej, jęczmienia jarego oraz rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi. Środek wykazuje dodatkowo korzystny wpływ na rozwój roślin rzepaku. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zalety

 • skuteczność działania wobec najgroźniejszych chorób grzybowych rzepaku
 • zapobieganie wyleganiu – kształtowanie zwartego pokroju rośliny
 • zwiększenie zimotrwałości rzepaku jesienią

Zawartość substancji czynnej

tebukonazol – związek z grupy konazoli-triazoli – 430 g w 1 litrze środka (39,29%)

Sposób działania

Środek grzybobójczy o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi. Środek wykazuje dodatkowo korzystny wpływ na rozwój rzepaku.

Materiały do pobrania:

Uprawa Zwalczane choroby Maksymalna/
zalecana
dawka dla
jednorazowego
zastosowania
Termin stosowania
Rzepak
ozimy
Sucha zgnilizna kapustnych,
czerń krzyżowych,
szara pleśń
0,45 l/ha Stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób – jesienią w stadium 4-8 liści rzepaku (BBCH 14-18); stosowanie środka jesienią poprawia również zimotrwałość roślin poprzez pobudzenie systemu korzeniowego i zahamowanie wzrostu części nadziemnej
Sucha zgnilizna kapustnych,
czerń krzyżowych,
szara pleśń
0,6 l/ha Stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób – wiosną w fazie wydłużania pędu głównego (BBCH 30 39)
Czerń krzyżowych,
szara pleśń, zgnilizna
twardzikowa
0,75 l/ha Stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób – wiosną od fazy początku kwitnienia do fazy końca kwitnienia (BBCH 60-69)
Pszenica
ozima
Mączniak prawdziwy
zbóż, brunatna plamistość
liści, septorioza
paskowana liści
0,6 l/ha Środek stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób od fazy początku wzrostu źdźbła do fazy widocznego liścia flagowego (BBCH 30-39)
Mączniak prawdziwy
zbóż, brunatna plamistość
liści, rdza brunatna
pszenicy, septorioza
paskowana liści, septorioza
plew, fuzarioza
kłosów
Środek stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób od fazy początku kłoszenia do początku fazy kwitnienia (BBCH 51-61); w warunkach sprzyjających rozwojowi chorób kłosa na pszenicy ozimej zalecany termin zabiegu opryskiwania można wydłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna
Jęczmień
jary
Rdza jęczmienia, mączniak
prawdziwy zbóż,
plamistość siatkowa
jęczmienia, rynchosporioza
zbóż
0,6 l/ha Środek stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób od fazy zakończenia krzewienia do fazy 2 kolanka (BBCH 29-32)
Rdza jęczmienia, mączniak
prawdziwy zbóż,
plamistość siatkowa
jęczmienia, rynchosporioza
zbóż, fuzarioza
kłosów
Środek stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób od początku fazy kłoszenia do początku fazy kwitnienia (BBCH 51-61)

Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta: nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.

Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji):

 • pszenica ozima – 35 dni;
 • jęczmień jary – 35 dni;
 • rzepak ozimy – 56 dni.

Okres od ostatniego zastosowania środka na rośliny przeznaczone na paszę do dnia, w którym zwierzęta mogą być karmione tymi roślinami (okres karencji dla pasz): nie dotyczy.

Okres od ostatniego zastosowania środka na rośliny do dnia, w którym można siać lub sadzić rośliny uprawiane następczo: nie dotyczy.

Dostępne opakowania: 1 l, 5 l, 10 l
Okres ważności: 2 lata

UWAGI

 • Maksymalna liczba zabiegów dla rzepaku w sezonie wegetacyjnym: 2 (odstęp pomiędzy zabiegami:
  co najmniej 14 dni).
 • Środek stosować w temperaturze powyżej 12°C.
 • Środek stosować przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych.