Najbardziej intensywne podziały komórkowe następują w owocach w niedługim czasie po ich zawiązaniu. Dlatego tak ważne jest optymalne ich odżywienie w tej fazie.

Zastosowanie biostymulatora Calibra nie tylko poprawi odżywienie mineralne szybko rosnących zawiązków, ale przede wszystkim zintensyfikuje podziały komórkowe. Więcej komórek w młodych zawiązkach to większe owoce w trakcie zbioru.

Calibra powstała w oparciu o unikatową i chronioną patentem technologię PhysioActivator™, która gwarantuje maksymalne wykorzystanie składników aktywnych pozyskanych z alg Ascophyllum nodosum. Dzięki wieloletnim badaniom naukowym wiadomo, że A. nodosum jest  niezwykle bogatym źródłem substancji fizjologicznie czynnych – oligosacharydów, aminokwasów, witamin i fitohormonów, które aktywują m.in. odżywianie mineralne roślin (poprzez stymulację enzymów biorących udział w pobieraniu składników pokarmowych), fotosyntezę i syntezę poliamin. Calibra zawiera również mangan i cynk – mikroelementy będące aktywatorami licznych enzymów, ich niedobór może również powodować, że owoce są drobne i mniej soczyste.

 Dzięki zastosowaniu Calibry owoce są bardziej wyrównane, większe. W wielu przypadkach stwierdzono również bardziej równomierne wybarwienie i wyższą zawartość cukrów. Szczególnie polecamy zastosowanie Calibry w przypadku odmian z tendencją do drobnienia owoców, a także w uprawach pod osłonami.

 

WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

 

Truskawka

truskawka wykres 1

 

truskawka wykres 2

Malina

 malina wykres

Borówka

W doświadczeniach prowadzonych w uprawie borówki uzyskano poprawę wielkości owoców i ich cech jakościowych,  takich jak zwartość cukrów. Co istotne owoce z krzewów opryskiwanych Calibrą były większe od owoców zbieranych w kontrolnej części plantacji (nieopryskiwanych) praktycznie przez cały okres zbiorów.

borówka wykres 1

wykres_1_arysta 

Porzeczka

Na plantacji porzeczki czarnej odm. Tisel i Tiben stwierdzono korzystny wpływ Calibry nie tylko na średnicę owoców, ale również  na liczbę owoców w gronie i zawartość cukrów w owocach.

wykres_2_arysta

porzeczka wykres

Czereśnia

Zastosowanie Calibry w uprawie czereśni pozwala uzyskać nie tylko większe owoce, ale również poprawić ich cechy jakościowe. W większości doświadczeń stwierdzono wyższą zawartość cukrów w owocach, w kilku doświadczeniach zaobserwowano również ograniczenie pękania owoców po obfitych opadach, a także bardziej intensywne i wcześniejsze wybarwienie odmian o jaśniejszej barwie (Vega, Summit). Zgodnie z opinią sadowników, u których prowadzono doświadczenie, owoce z drzew opryskiwanych biostymulatorem Calibra nadawały się do zbioru o kilka dni wcześniej niż owoce z drzew kontrolnych. Nie trzeba nikogo przekonywać, że w przypadku odmian wczesnych gwarantuje to możliwość  uzyskania lepszych cen za owoce.

czereśnie wykres 3

wykres_3_arysta

czereśnie fotoczereśnie foto 1

czereśnie wykres 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czereśnie wykres 4