Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas oceny stanu przezimowania upraw. Jaka jest aktualna sytuacja na polach przedstawiają nasi Przedstawiciele.

W rejonie Wielkopolski i województwa lubuskiego rzepak został mocno uszkodzony jesienią przez mszyce, jest również osłabiony po zimie, praktycznie bez liści, na niektórych plantacjach widoczne są niedobory składników mineralnych. Przesadzony z pola do szklarni rozwija się jednak normalnie. Zboża, które zostały zasiane w terminie mają się dobrze, wytwarzają już nowe włośniki na korzeniach. Zboża siane późno są na niektórych plantacjach
w bardzo kiepskiej kondycji, wschodziły długo, szpilkowały w czasie mrozów i niektóre plantacje są niestety do zaorania, te który przetrwały aktualnie w fazie 1-2 liści koloru szaro- burego, relacjonują dr Krzysztof Kowański Menadżer Regionu oraz Rafał Putinkowski- przedstawiciel Arysta.

IMG_2528

Nieco lepiej rzepaki wyglądają w północnej Wielkopolsce, gdzie nie było tak dużych nalotów mszycy. Zboża też wyglądają tam lepiej, lecz na pełną ocenę należy poczekać przynajmniej do połowy marca mówi Marcin Króliczak- przedstawiciel handlowy Arysta.

W zachodniopomorskim stan upraw rzepaku jest zróżnicowany. Plantacje posiane w optymalnych warunkach polowych załapały się na deszcz po zasiewach i jeśli ominęły je inwazje mszycy wyglądają dobrze. Są jednak plantacje wyglądające nieciekawie – posiane w złych warunkach, gdzie popełniono błędy w agrotechnice, nawożeniu, ochronie, a dodatkowo zaatakowane przez szkodniki. Jeśli chodzi o ocenę przezimowania to doświadczenie podpowiada, że jeszcze może być różnie. Rośliny uległy rozhartowaniu, a w marcu temperatury ujemne i wschodni wysmalający wiatr może jeszcze powodować straty. Zboża z dnia na dzień wyglądają lepiej (od soboty 25 lutego temperatury >10 °C dodatkowo ciepłe noce i opady deszczu). Pszenice mają nowe białe włośniki, co jest oznaką ruszenia wegetacji (w zeszłym roku zboża wystartowały 3– 4 tygodnie później). Stan plantacji w dużej mierze zależy od warunków agrotechnicznych w jakich były siane. Późne siewy po kukurydzy, burakach rokują nieźle. Najważniejszym czynnikiem decydującym o kondycji upraw będzie teraz ilość i rozkład opadów oraz temperatury w najbliższych tygodniach.Od kilku dni zaczęto na polach stosować nawozy mineralne (S, Mg, N), taki stan upraw opisuje Benedykt Zabłocki z regionu północno- zachodniego.

W województwie podlaskim oraz wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego stan ozimin jest dobry. W zeszłym tygodniu stopniała okrywa śnieżna, która w czasie niskich temperatur uchroniła uprawy przed uszkodzeniami. Na razie brak jest doniesień o większych zagrożeniach. Na pierwszy rzut oka widać, że oziminy przezimowały dobrze, zboża są zielone, soczyste, rzepaki również wyglądają dobrze. Zauważyłem oczywiście plantacje, gdzie widoczne są wysmalenia oraz przemrożenia, myślę jednak, że jest to niewielki odsetek. Jeśli nie będzie niespodzianek wiosennych podobnych do tych
z zeszłego roku to odsiewy ozimin będą znikome- relacjonuje nasz przedstawiciel z regionu centralnego Dominik Karaś.

Podsumowując:
1. Aktualny stan plantacji rzepaku i pszenicy ozimej w Polsce jest mocno zróżnicowanyRooterAsahi_SL
w zależności od regionu
2. Jest jeszcze stanowczo za wcześnie aby dokonywać ostatecznych ocen przezimowania upraw.
3. Ruszyły prace polowe (siew nawozów).

Firma Arysta LifeScience na plantacjach z dużymi uszkodzeniami i w słabej kondycji zaleca wykonanie w pierwszej kolejności nawożenia, a następnie po ruszeniu wegetacji zastosowanie biostymulatorów, aby pobudzić rośliny do wzrostu i regeneracji. Do stosowania wczesną wiosną polecamy biostymulator Asahi SL. Od wielu lat obserwuje się pozytywny wpływ zastosowania tego środka na roślinę polegający między innymi na wspomaganiu jej w szybkim reagowaniu na czynniki stresowe. Następuje to dzięki uwalnianiu większej ilości energii dostępnej roślinie, przyspieszeniu przepływu cząsteczek w komórce i między tkankami, wzmocnieniu ścian komórkowych, czy poprzez usprawnienie gospodarki hormonalnej w roślinie, a co najważniejsze poprzez zwiększenie efektywności fotosyntezy i lepszej gospodarce wodnej. Do wsparcia rozwoju systemu korzeniowe- organu kluczowego w pobieraniu i przyswajaniu składników pokarmowych zalecamy zastosowanie preparatu Rooter– biostymulatora posiadającego w swoim składzie biologicznie aktywny filtrat z alg Ascophyllum nodosum wyprodukowany w oparciu o technologię PhysioActivator™. Preparat został również wzbogacony o składniki mineralne– fosfor (13% m/m) i potas (5% m/m). Rooter pomoże przyspieszyć regenerację systemu korzeniowego wiosną oraz zwiększy efektywność nawożenia mineralnego.